Onur Bayrak Yazıları

“İsa, Pavlus, İnciller” Hakkında Bir Not

Türkiye’de akademisyenler sevilmiyor. “Az iş çok laf” düsturunu benimsedikleri düşünüldüğü için galiba. Benim sevmeme sebeplerimden biri de bu. Diğer sebeplerim bu yazının konusu değil.  Bir de tabi herkesin “sosyal medya fenomeni” olmaya çalıştığı bir toplumda akademisyenlerimiz de bundan nasibini alıyor. Twitter şakacı doçentlerden, esprili profesörlerden geçilmiyor. İşin kötüsü espriler ve şakalar da berbat.

            Zafer Duygu’nun “İsa, Pavlus, İnciller” adlı, benim özel ilgi alanıma giren kitabına rastladığımda heyecanlansam da, kitapta yer alan özgeçmişinden Duygu’nun akademisyen olduğunu anladığımda bu heyecanım yatıştı. Kuru, iddasız, tezsiz, laf olsun torba dolsun ve biraz bonus toplanarak akademik ilerlemeye katkıda bulunsun diye yazıldığını düşündüm kitabın. Ancak yanıldım. Yanılınca da bunu en azından burada belirtmek zorunda hissettim.

            Bu bir kitap tanıtım yazısı değil. O bakımdan içerikle ilgili yorum ve değerlendirmelere yer vermeyeceğim. Altını çizmek istediğim şey, kitabın kapsam, derinlik ve iddiaları bakımından muhtemelen Türkçede benzeri olmayan bir muhtevaya sahip olması.  Zafer Duygu, çeşitli kaynaklara göre oldukça şümullü bir “İsa” değerlendirmesi yaptıktan sonra, Hristiyanlığın gerçek kurucusu Pavlus’u yine derinlikli bir şekilde anlatıyor. Pavlus’un İsa’nın monoteist inancını dönemin Pagan inançları ile harmanlayarak Yakup’a ve Havariler’e rağmen bozduğu yer yer iddia edilen hatta artık bilinen bir şey. Ancak Pavlus bunu neden yaptı? Zafer Duygu bu nedene ilişkin de mantıklı bir tez geliştiriyor ki zaten kitabı bence kıymetli yapan kısım da burası. Ayrıca tüm bu anlatının tarihsel arka planının da Roma İmparatorluğu ve dönemin Yahudi toplumu bakımından da derli toplu bir şekilde verildiğini söylemek lazım.

            Tezli, iddialı kitapları severim. Tez geliştirmek kolaydır esasında. Ama bunu komploculuk olarak yapan madrabazların yanında bilimsel kanıtlara dayanarak kurmak yetenek ve maharet ister. Bu sebeple, yer yer tekrara düşse  (kitabın bazı kısımları çeşitli makalelerin düzenlenmesi ile oluşturulmuş) ve bu sebeple biraz uzasa da epey sevdim bu çalışmayı. Kıymetli Zafer Duygu’ya teşekkür ediyorum. Kendisi yazdığı sürece takip edeceğim bir insan olacak artık.

One thought on ““İsa, Pavlus, İnciller” Hakkında Bir Not

  1. Zafer Duygu bu alanda bana göre Türkiye de tek birisidir. Alanında çok bilgili olmasının yanı sıra üslubu ve dilde; sadeliği, yakınlığı, duruluğu ve akıcılığı okuyucuyu kesinlikle kimine göre sıkıcı olan bu konuları roman gibi okumasını sağlıyor.

    Yazarın hayatına baktığımızda da ele aldığı ve uzman olduğu konu bir mesleği olmasından çok küçükken başlayan İsa’nın kim olduğu ve neler yaptığı merağı yattığını görebiliyoruz. Daha henüz çocukken televizyonda gördüğü İsa filmi, Yazarımızı içine alıyor ve bir nevi İsa merağı başlatıyor.

    Yani demek istediğim o ki bahsi geçen Doçent arkadaşlar ile Zafer Duygu aynı makalede kıyaslanmamalı bile ve yaptığı iş bir, “Meslek için Meslek” den ziyade “Merak için Meslek” yapması onu alanının en iyisi ve en iyisi yapıyor.
    Sevgi ve selamlar ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir